Valley Ventana

Boys track claims District 26-6A titles

Girls teams finish runners-up

The+girls+track+teams+took+second+places+at+the+District+26-6A+meet+Wednesday+and+Thursday+in+New+Braunfels.
Back to Article
Back to Article

Boys track claims District 26-6A titles

The girls track teams took second places at the District 26-6A meet Wednesday and Thursday in New Braunfels.

The girls track teams took second places at the District 26-6A meet Wednesday and Thursday in New Braunfels.

Brittney Lanehart

The girls track teams took second places at the District 26-6A meet Wednesday and Thursday in New Braunfels.

Brittney Lanehart

Brittney Lanehart

The girls track teams took second places at the District 26-6A meet Wednesday and Thursday in New Braunfels.


Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






The track teams came away from this week’s Distrct 26-6A track meet with the district champion titles in varsity and junior varsity boys and runner-up for both girls teams.

New school records were set by Jane Uduji (400m) and the boys 4×100 and 4×200 relays (Cullen Betsey, Devante Mount, Jackson Sennie and Greg Eggleston).

For complete results, visit www.athletic.net

Varsity Boys
Smithson Valley – 153; Judson – 147; Steele – 76; Canyon – 61; New Braunfels – 58; East Central – 47; Clemens – 46; San Marcos – 32
Varsity Girls
Judson – 128; Smithson Valley – 118; New Braunfels – 101; Steele – 93; East Central – 65; Clemens – 65; Canyon – 44; San Marcos – 6
JV Boys
Smithson Valley – 133; Judson – 119; New Braunfels – 111; Clemens – 99; Steele – 58; Canyon – 42; East Central – 39; San Marcos – 16
JV Girls
Steele – 202; Smithson Valley – 104; New Braunfels – 90; Canyon – 82; Judson – 71; Clemens – 57; East Central – 14; San Marcos – 0
AREA QUALIFIERS
Sara Scott – 3200 & 1600 – District Champion
Mason Garner -3200 & 1600 District Champion
Greg Eggleston – Long Jump & Triple Jump – District Champion
Jane Uduji – 400 – District Champion – SCHOOL RECORD
Girls 4×400 – E Thompson, C Hambrick, J Shows, J Uduji – District Champion
Devante Mount – 100m District Champion, Long Jump (4th)
Andres Engle – 1600 (2nd) & 3200 (3rd)
Boys 4×100 – C Betsey, D Mount, J Sennie, G Eggleston (2nd) – SCHOOL RECORD
Clarissa Hambrck – 800 (2nd)
Arianna Trinidad – Pole Vault (2nd)
Jezell Shows – Triple Jump (2nd), 400 (3rd), High Jump (4th)
Jeremiah Gilliam – 110H (2nd), 300H (2nd), High Jump (4th)
Boys 4×200 – J Sennie, D Mount, C Betsey, G Eggleston (2nd) – SCHOOL RECORD
Amalie Mills – 800 (3rd)
Jon Connolly – 800 (3rd)
Hunter LaCour – 300H (3rd)
Ellen Thompson – 300H (4th), Long Jump (4th), Triple Jump (3rd)
Kirk Zuber – 800 (4th)
Arianna Gonzales – 1600 (4th)
Boys 4×400 – J Connolly, J Lewis, J Gilliam, G Eggleston (4th)
 
Junior Varsity Podium Finishers
Taylor Wright – 800 (1st), 1600 (1st)
Michelle Sandoval – 800 (2nd)
Bernardo Vasquez – 800 (2nd)
Breana Hernandez – 100H (3rd), 300H (2nd)
Tait Maples – 400 (1st)
Daniel McKeague – 400 (2nd)
Shawn Williams – 200 (2nd)
Julia Douglas – 1600 (2nd), 3200 (2nd)
Gilbert Wurn – 1600 (1st), 3200 (1st)
Garrison Mangan – 1600 (2nd)
Girls 4×400 – B Charlton, M Sandoval, B Hernandez, S Dutton (3rd)
Boys 4×400 – D McKeague, B Vasquez, T Moody, T Maples (1st)
John Moul – High Jump (1st)
Lauren Garrett – Pole Vault (2nd)
Jonah Ulbricht – Pole Vault (1st)
Darlington Frasch – Shot Put (3rd)

Womens Varsity 200 Meters

1. Ashlan Cannon 24.94 PR San Antonio E. Central
2. Kiyara Moody 25.89 PR Cibolo Steele
3. Zenai Fowler 26.12 PR Comal Canyon
4. Camry Hill 26.19 PR Cibolo Steele
5. Asia Williams 26.20 PR Converse Judson
6. Annabelle Stringham 26.61 PR Comal Smithson Valle

Womens Varsity 400 Meters

1. Jane Uduji 56.84a PR Comal Smithson Valley
2. Jada Fleming 58.43a Cibolo Steele
3. Jezell Shows 59.73a PR Comal Smithson Valley
4. Island Blanche 1:00.29 PR Converse Judson
5. Hailey Spurlock 1:00.96 PR Schertz Clemens
6. Lanece Carpenter 1:01.09 PR San Antonio E. Central
7. Avianna Trinidad 1:01.57 PR Comal Smithson Valley

Womens Varsity 800 Meters

Finals
1. Kayla Hernandez 2:20.12 New Braunfels
2. Clarissa Hambrick 2:22.10 Comal Smithson Valley
3. Amalie Mills 2:22.34 PR Comal Smithson Valley
4. Reagan Bohman 2:23.72 PR Schertz Clemens
5. Sara Scott 2:24.34 PR Comal Smithson Valley

Womens Varsity 1600 Meters

Finals
1. Sara Scott 5:25.52a Comal Smithson Valley
2. Reagan Bohman 5:28.01 PR Schertz Clemens
3. Lily Morrill 5:29.37 PR Cibolo Steele
4. Arianna Gonzales 5:29.72 Comal Smithson Valley

Womens Varsity 3200 Meters

Finals
1. Sara Scott 11:36.66 Comal Smithson Valley
2. Lily Morrill 11:51.45 PR Cibolo Steele
3. Lauren Martinez 11:51.94 SR Cibolo Steele
4. Lauren Williams 11:52.18 PR Comal Canyon
5. Brooke Thompson 11:54.77 SR Comal Canyon
6. Arianna Gonzales 12:08.08 Comal Smithson Valley

Womens Varsity 300m Hurdles

Finals – 30″
1. Kaycee Brown 43.57 PR Converse Judson
2. Ellie Redding 43.93 PR New Braunfels
3. Nevaeh Williams-McFarland 44.61 PR Converse Judson
4. Ellen Thompson 45.56 PR Comal Smithson Valley

Womens Varsity 4×100 Relay

Finals
1. San Antonio E. Central 48.30
Deja Jones, Ashlan Cannon, Jayla Henderson, Kiana Cleveland
2. Converse Judson 48.34
Diaunna Powell, Daejana Spears, Tyanna Sullivan, Asia Williams
3. Schertz Clemens 49.30
Kayla Lewis, Saniya Friendly, Brianna Johnson, Astane Tucker
4. New Braunfels 49.87
Lexie Leinnweber, Andrea Sanchez, Jiliian Oberg, Ella Wilk
5. Comal Smithson Valley 50.32
Jane Uduji, Ellen Thompson, Avianna Trinidad, Annabelle Stringham
6. San Marcos 50.40
Lizbeth Cortez, Shyeann Lampkin, Izabella Olivo, Isabela Davila

Womens Varsity 4×400 Relay

1. Comal Smithson Valley 3:57.52a
 Ellen Thompson, Clarissa Hambrick, Jezell Shows, Jane Uduji
2. New Braunfels 3:58.79a
 Brett Beckmann, Kayla Hernandez, Ellie Redding, Ella Wilk
3. Converse Judson 4:01.10a
 Nevaeh Williams-McFarland, Kaycee Brown, Island Blanche, Adelynn Basting

Womens Varsity High Jump

1. Abigail Morrow 5-02.00 New Braunfels
2. Jada Fleming 5-02.00 Cibolo Steele
3. Ava Nast 5-00.00 SR San Antonio E. Central
4. Jezell Shows 4-10.00 Comal Smithson Valley
5. Jane Uduji 4-10.00 Comal Smithson Valley
6. Audrey Wistain 4-08.00 SR Schertz Clemens
7. Christina Campbell 4-08.00 San Marcos
8. Brianna Blake 4-08.00 San Marcos
9. Daejana Spears 4-06.00 PR Converse Judson

Womens Varsity Pole Vault

1. Lexie Leinnweber 12-06.00 New Braunfels
2. Avianna Trinidad 12-00.00 Comal Smithson Valley
3. Lauren Elliott 10-06.00 Comal Canyon

Womens Varsity Triple Jump

1. Addison Evans 36-10.50 PR Comal Canyon
2. Jezell Shows 36-03.75 SR Comal Smithson Valley
3. Ellen Thompson 36-01.50 PR Comal Smithson Valley

Mens Varsity 100 Meters

Finals
1. Devante Mount 11.25 Comal Smithson Valley
2. Kenyon Morgan 11.25 SR Converse Judson
3. Evian Thompson 11.33 PR San Antonio E. Central
4. Matthew Madrey 11.43 Cibolo Steele
5. Treshaun Ferguson 11.46 SR Converse Judson
6. Jack Loos 11.51 Comal Canyon

 

Mens Varsity 200 Meters

1. Dre’Quan Crawford 21.64 PR Converse Judson
2. Treshaun Ferguson 22.17 PR Converse Judson
3. Jaylon Jones 22.17 PR Cibolo Steele
4. Max Rutherford 22.33 PR Converse Judson
5. Michael Simington 22.48 PR Cibolo Steele
6. Cameron Hill 22.51 PR Comal Canyon
7. Xavier Player 22.64 PR Cibolo Steele
8. Cullen Betsey 22.86 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity 800 Meters

1. Kenlee Huston 1:57.47 PR Schertz Clemens
2. Anthony Lopez 1:58.94 SR San Marcos
3. Jonathan Connolly 1:59.42 PR Comal Smithson Valley
4. Kirk Zuber 1:59.67 PR Comal Smithson Valley
5. Jonathan Lewis 1:59.74 Comal Smithson Valley
6. Trystan Summers 2:03.25 PR San Marcos

 

Mens Varsity 1600 Meters

1. Mason Garner 4:22.76 PR Comal Smithson Valley
2. Andres Engle 4:24.60 PR Comal Smithson Valley
3. Jacob Hughey 4:25.17 PR New Braunfels
4. Anthony Lopez 4:25.29 PR San Marcos
5. Mauro Alvizo 4:27.73 PR Comal Canyon
6. Noah Hamilton 4:32.74 Comal Canyon

 

Mens Varsity 3200 Meters

Finals
1. Mason Garner 9:40.75 Comal Smithson Valley
2. Mauro Alvizo 9:44.27 Comal Canyon
3. Andres Engle 9:46.32 Comal Smithson Valley
4. Jacob Hughey 9:49.09 New Braunfels
5. Gabriel Hernandez 9:57.57 SR New Braunfels
6. Samuel Torres 10:02.99 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity 110m Hurdles

Finals – 39″
1. Roderick Johnson 14.80 Converse Judson
2. Jeremiah Gilliam 15.25 Comal Smithson Valley
3. Jordan Perry 15.68 PR San Antonio E. Central
4. Jakob Chinni 15.69 Comal Canyon
5. Hunter LaCour 15.91 PR Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity 300m Hurdles

1. Roderick Johnson 39.30 PR Converse Judson
2. Jeremiah Gilliam 40.29 Comal Smithson Valley
3. Hunter LaCour 40.48 PR Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity 4×100 Relay

Finals
1. Converse Judson 41.46
Antony Shelton, Richard Kuykendoll, Dre’Quan Crawford, Kenyon Morgan
2. Comal Smithson Valley 42.03
Cullen Betsey, Devante Mount, Jackson Sennie, Greg Eggleston

 

Mens Varsity 4×200 Relay

1. Converse Judson 1:25.77
Treshaun Ferguson, Antony Shelton, Max Rutherford, Kenyon Morgan
2. Comal Smithson Valley 1:26.53
Will Blankenship, Cullen Betsey, Jackson Sennie, Greg Eggleston

 

Mens Varsity 4×400 Relay

1. Converse Judson 3:16.89
Antony Shelton, Dre’Quan Crawford, Roderick Johnson, Richard Kuykendoll
2. Cibolo Steele 3:17.96
Donovan Graham, Trayvon Jackson, Michael Simington, Tyler Moore
3. New Braunfels 3:20.52
Daniel Cabello, Thomas Wofford, Kendrick Thompson, Bryson Dyer
4. Comal Smithson Valley 3:20.70
Jonathan Connolly, Jonathan Lewis, Jeremiah Gilliam, Greg Eggleston

 

Mens Varsity Shot Put

1. Joshua Liggans 47-09.00 Cibolo Steele
2. Matthew Littlejohn 46-10.50 New Braunfels
3. Daniel Williams 45-10.00 PR Converse Judson
4. Elijah Methvin 44-11.25 San Marcos
5. De’Quavian Thomas 43-05.75 PR Cibolo Steele
6. Joe Van Pelt 43-03.25 PR Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity Discus

Finals – 1.6kg
1. Matthew Littlejohn 148-05 PR New Braunfels
2. Elijah Methvin 147-04 PR San Marcos
3. Luis Salgado 147-03 PR New Braunfels
4. David Parker 138-00 PR Schertz Clemens
5. Earl Tovar 132-07 PR Schertz Clemens
6. Sam Clendenin 131-11 PR Schertz Clemens
7. Joshua Liggans 131-06 PR Cibolo Steele
8. Nathaniel Pryor 125-06 PR Converse Judson
9. Danny Santiago 115-08 PR San Antonio E. Central
10. Luke Gombert 111-03 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity High Jump

Finals
1. Daniel Chase 6-06.00 PR San Antonio E. Central
2. Tristan Garren 6-06.00 Comal Canyon
3. Anston Bryant–Kelly 6-04.00 PR San Antonio E. Central
4. Jeremiah Gilliam 6-02.00 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity Pole Vault

Finals
1. Noah Lewis 14-00.00 Comal Canyon
2. Kalep Tabuyo 13-06.00 Schertz Clemens
3. Reid Barba 13-00.00 PR San Antonio E. Central
4. Marcus Riley 13-00.00 New Braunfels
5. Corbin Cavanaugh 12-06.00 Comal Canyon
6. Garrett Woods 12-06.00 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity Long Jump

Finals
1. Greg Eggleston 22-09.00 PR Comal Smithson Valley
2. Tyler Moore 22-03.00 PR Cibolo Steele
3. Dre’Quan Crawford 21-11.25 PR Converse Judson
4. Devante Mount 21-03.75 PR Comal Smithson Valley
5. Jeremiah Gilliam 21-03.75 Comal Smithson Valley

 

Mens Varsity Triple Jump

Finals
1. Greg Eggleston 44-10.25 SR Comal Smithson Valley
2. Kenyon Morgan 43-07.25 SR Converse Judson
3. Vicente Perez 43-07.00 PR Schertz Clemens

 

Print Friendly, PDF & Email
Leave a Comment

If you want a picture to show with your comment, go get a gravatar.




Navigate Left
  • Boys track claims District 26-6A titles

    Sports

    Softball’s power couple

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Boys Soccer

    Fourteen to sign letters of commitment

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Sports

    Lacrosse clinches district title, first in program history

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Sports

    Lacrosse wrangles Rattlers

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Sports

    Tennis sends two to region

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Baseball

    Boy’s soccer falls to Rattlers

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Baseball

    Boys and girls soccer close out regular season, head into playoffs next week

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Baseball

    Sports roundup: Lacrosse continues path to state

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Sports

    Softball copes with coach’s absence

  • Boys track claims District 26-6A titles

    Golf

    Hole in one

Navigate Right